Curry - żółty skarb Indii

Curry słynna indyjska mieszanka sproszkowanych przypraw.Proszek curry jest głównym składnikiem kuchni indyjskiej. Nic więc zatem dziwnego, że mieszanka tej przyprawy pochodzi właśnie stamtąd. Przy dużej ilości składników odpowiednia proporcja ich mieszana to prawie jak wiedza naukowa. To wyjaśnia, dlaczego istnieje tak wiele różnych smaków curry. Co ciekawe, curry stosowane w Europie, nie jest spożywane w Indii.

Pojęcie curry pochodzi od tamilskiego pojęcia kari. W dosłownym tłumaczeniu oznacza sos. Słowo curry pierwotnie oznaczało potrawę, rodzaj ragout, którą się je jeszcze do dziś z ryżem lub chlebem. Dzisiejszy termin pochodzi od Brytyjczyków. Kazali oni sobie wykreować w 18 wieku, w okresie kolonialnym mieszankę curry, która byłaby dostosowana do gustów i smaków europejskich. Ten rodzaj smakowy jest ciągle produkowany w Indiach. Jest jednak przeznaczony tylko do eksportu, ponieważ nie odpowiada on indyjskiemu smakowi i nie jest też tam spożywany.

Istnieją niezliczone rodzaje mieszanek curry. Curry jest bardziej ogólnym terminem. Każdy skład różni się w zależności od regionu i potrawy, dla której dana mieszanka jest przeznaczona. Różnica zależyzatem, czy curry ma być przyprawą do mięsa, ryb, warzyw czy drobiu oraz czy daną potrawę spożywa się w Indiach północnych, czy południowych. Proszek ten ma zazwyczaj 13 różnych składników, ale liczba przy niektórych rodzajach może wzrosnąć nawet do 36.

Ponieważ istnieje tak wiele wariantów, niektóre przyprawy występują praktycznie we wszystkich mieszankach. Zalicza się do nich między innymi kurkumę (odpowiedzialna między innymi za charakterystyczny żółty kolor), kolendra, kminek i czarny pieprz. Te i niektóre inne przyprawy są odpowiedzialne za ten typowy smak curry.

Proszek curry ma nie tylko wspaniały smak i nadaje cudowny posmak niektórym mdłym potrawom. Ma przede wszystkim pozytywne działanie na zdrowie. Przy regularnym spożywaniu zapobiega chorobom cywilizacyjnym, powstrzymuje zapalenia i stabilizuje poziom cholesterolu. Ponadto mówi się, że kurkuma ma działanie przeciwnowotworowe.

Ponieważ Brytyjczycy zapoczątkowali curry w Europie, przyprawa ta rozprzestrzeniła się na cały świat. W wielu krajach stworzono typowe potrawy, którym curry nadaje główny smak. W Niemczech jest to "currywurst" kiełbasa z curry, a na Jamajce Curried Goat, a w Japonii Katsu Kari.