Tam gdzie pieprz rośnie - o przysłowiach związanych z przyprawami

Przyprawy towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Były już wykorzystywane długom, zanim osiedlił się człowiek. Szczególnie wyróżniają się tutaj dwie przyprawy: sól i pieprz. Dzisiaj nie można sobie praktycznie wyobrazić przyprawy bez soli i pieprzu. Znajdzie się je w każdym domu, restauracji, gospodzie i czekają już na nas na stole. Jak bardzo te dwie przyprawy wpłynęły na nasze życie, pokazują również przysłowia. Kilku z nim przyjrzeliśmy się nieco dokładniej.

Uciekać gdzie pieprz rośnie.

Uciekać tam gdzie pieprz rośnie nie jest łatwo, ponieważ tylko nieliczni wiedzą gdzie, tak naprawdę jest to miejsce. Miejsce to odnosi się do Indii, ponieważ wtedy gdy powstało to powiedzenie Indie były praktycznie na końcu świata. To wskazuje również na znaczenie tego powiedzenia. Uciekać od i już nigdy nie powrócić.

Zjeść z kimś beczkę soli

Zjedzenie garści soli z reguły trwa długo. Dlatego ta metafora obrazuje, jak długo potrzeba czasu, aby kogoś dokładnie poznać. To powiedzenie było już znane w Antyku i dzisiaj istnieje dużo powiedzeń które są wariantami tej wypowiedzi.

Praca jest solą życia

To znaczy, że praca w życiu jest ważna. Trzeba coś osiągnąć, żeby pracować

Z solą i żartami nie można przesadzać

Powiedzenie to wskazuje, żę we wszystkim należy  mieć umiar