Cztery jesienne przepisy

Cztery jesienne przepisy

Przepis 1: Udka sarny z czarnymi oliwkami
Przyprawa: mieszanka przypraw "Skarby lasu"
Ekologiczna receptura dla smakoszy autorstwa Konrada Geiger

Przygotowanie: czas: 25 minut / czas gotowania: 1 godzina / czas parzenia: 40 minut

Składniki dla 4 osób:
1,2 kg udźca sarny, 50 g czarnych oliwek przekrojonych na pół i wydrylowanych, 2 łyżki mieszaki przypraw „Waldeslust”, 120 g masła, 10 ml wina porto, 50 ml wywaru wołowego, 3 łyżki oliwy z oliwek, 600 ml wywaru wołowego, 100 g grubej polenty, 2 g suszonych borowików w plasterkach, 1 łyżka crème fraîche, „sycylijska sól kamienna” z młynka, pieprz „Trio Noir” z młynka, starta gałka muszkatołowa Herbaria

Udziec sarniny gotowy do przetwarzania nadziać oliwkami i obficie natrzeć mieszanką przypraw "Waldeslust". Smażyć na maśle ze wszystkich stron i gotować w piekarniku w temperaturze 185°C przez 20 minut, często polewając sosem z pieczeni. Położyć dziczyznę na talerzu, przykryć folią aluminiową i odstawić.

Sos: odcedzić sos, dodać porto i bulion wołowy i wygotować do zmniejszenia objętości o połowę. Na koniec dodać oliwę za pomocą miksera ręcznego.

Aby przygotować polentę z borowików należy zagotować 300 ml bulionu wołowego i borowiki. Wymieszać polentę z resztą zimnego bulionu. Następnie wymieszać mieszaninę polenty z gotującym się bulionem. Przykryć i gotować delikatnie na małym ogniu przez około 30 minut, często mieszając. Doprawić solą kamienną, pieprzem i gałką muszkatołową, a następnie dodać crème fraîche.

************************************************** *********************************************

Przepis 2: Pyszne Rösti (placek ziemniaczany)
Przyprawa: mieszanka przypraw "Rozkosz dla podniebienia"

Składniki na 1 duże Rösti (z sałatką dla 3-4 osób)
1 kg ziemniaków gotujących się na twardo
2 łyżki mieszanki przypraw "Gaumenschmaus"
5-6 łyżek oliwy z oliwek
200 g creme fraiche, kwaśnej śmietany lub jogurtu
sól, pieprz Trio Noir

Ziemniaki dokładnie umyć, gotować w garnku z osoloną wodą przez 20-30 minut, w zależności od ich wielkości – szczypta kminku Herbaria z gór Lippe nie jest konieczna, ale sprawi, że ziemniaki będą jeszcze lepsze. Ziemniaki odcedzić, ostudzić i odstawić na jeden dzień.
Ziemniaki zetrzeć na grubych oczkach tarki - najlepiej na blacie, aby paski ziemniaków nie zostały zmiażdżone. Doprawić ziemniaki mieszanką "Gaumenschmaus", bardzo dokładnie wymieszać.
Rozgrzać 3 łyżki oliwy z oliwek na dużej, nieprzywierającej patelni. Ułożyć ziemniaki grubą warstwą na patelni i delikatnie uformować na równomiernie gęsty placek ziemniaczany. Piec na średnim ogniu przez 12 minut, aż będzie chrupiący — w piekarniku z ustawieniami ciepła 1-9, zazwyczaj najlepszy jest poziom 6. Przykryj ten placek ziemniaczany odpowiednią, płaską pokrywką garnka lub dużym talerzem, odwróć śmiało i szybko i w ten sposób wyjmij z patelni. Następnie dodaj trochę świeżego oleju na pustą patelnię i połóż placek ponownie na patelnie. Smażyć przez 12 minut. Wyłóż na talerz do ciasta lub drewnianą deskę i pokrój na kawałki.
Dopraw creme fraiche solą i Trio Noir i placki ziemniaczane są gotowe do podania z sałatką.

Wskazówka: placek ziemniaczany z gotowanych na twardo ziemniaków w mundurkach są nie tylko bardzo szybkie do zrobienia, ale również pysznie smakuje.

************************************************** *********************************************

Przepis 3: Zupa Dyniowa
Przyprawa: mieszanka przypraw "Król dyni"
Ekologiczna receptura dla smakoszy autorstwa Konrada Geiger

Przygotowanie: czas: 30 min / czas gotowania 1 godzina

Składniki dla 4 osób:
500 g dojrzałej dyni Hokkaido, 2 łyżki ghee (masło klarowane), 1 pokrojona w kostkę cebula, 1 pokrojony w kostkę ząbek czosnku, 1 l wywaru warzywnego, 250 ml mleka kokosowego, 2 łyżki mieszanki przypraw "Król dyni", sycylijska sól kamienna z młynka

Dynię umyć, pokroić w ćwiartki, usunąć środek i piec w piekarniku w temperaturze 170°C przez 45 minut. Miąższ pokroić na małe kawałki. Podgrzać ghee, dodać cebulę i czosnek i smażyć przez 5 minut, aż stanie się przezroczysta. Dodać dynię, podsmażyć, wlać bulion i mleko kokosowe. Gotować na wolnym ogniu przez ok. 15 minut, drobno zmielić, doprawić mieszanką "Król Dyni" i solą kamienną.

Wskazówka: świeży chleb wiejski lub grissini, wypiekane z naszymi przyprawami do chleba Herbaria idealnie pasują do tej zupy. Wszystko można znaleźć na naszej stronie internetowej z przepisami.

************************************************** *********************************************

Przepis 4: Risotto Ratatouille z czerwonym winem i „truflowym szczęściem”
Przyprawa: mieszanka przypraw "Truflowe szczęście"
Ekologiczna receptura dla smakoszy autorstwa Konrada Geiger

Przygotowanie: czas: 40 min / czas gotowania 18 min

Składniki dla 4 osób:
Risotto: 1,5 l bulionu warzywnego, 6 łyżek oliwy z oliwek, 450 g ryżu krótkoziarnistego Arborio, 0,5 l czerwonego wina (np. Barbera d'Alba), 1-2 łyżki mieszanki przypraw "Truffle Luck", 3 łyżki zimnych kawałków masła, 50 g parmezanu
Ratatouille: 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 1 czerwona papryka, 1 cukinia, 2 pomidory, 1 bakłażan, 1 łyżeczka tymianku Herbaria, "sycylijska sól kamienna" z młynka, 1 pęczek pietruszki

Na ratatouille pokrój wszystkie składniki w słupki, lekko posól bakłażany, odstaw na chwilę, a następnie wyciśnij płyn.

Na risotto: zagotuj bulion warzywny. W rozgrzanym rondlu wymieszaj ryż z 2 łyżkami oliwy z oliwek, aż stanie się przezroczysty i zalej czerwonym winem. Wlej jedną trzecią bulionu. Pozostały bulion należy stopniowo dodawać do risotto, często mieszając. Gdy ryż się gotuje, podgrzać 4 łyżki oliwy z oliwek na patelni, krótko podsmażyć cebulę, aż będzie przezroczysta. Dodać czosnek i paprykę, wymieszać. Po 1 minucie dodać tymianek, cukinię i bakłażany i smażyć 3-4 minuty. Zerwać i posiekać pietruszkę, wymieszać z warzywami i pokrojonymi w kostkę pomidorami, doprawić do smaku. Po około 18 minutach ryż jest gotowy. Wyjąć z pieca, doprawić mieszanką przypraw "Truffle Luck" i masłem. Ułóż risotto z ratatouille na głębokich talerzach. Zetrzyj parmezan na wierzchu. Danie jest od razu gotowe do podania.