Marka Tartuflanghe zabierze nas do truflowego lasu

Marka Tartuflanghe zabierze nas do truflowego lasu

Co roku od października do końca listopada Alba i okoliczne miasteczka Piemontu zamieniają się w prawdziwy raj dla smakoszy, bo wtedy nadchodzi czas słynnych białych trufli. Ten niezwykły czas uświetnia słynny na całym świecie festiwal trufli. Na tym targowym wydarzeniu smakosze mogą do woli degustować trufli i oczywiście kupić najlepsze produkty.

Jednym z najbardziej znanych specjalistów i handlarzy trufli jest firma "Tartuflanghe". Tartuflanghe ma swoje korzenie w malowniczym miasteczku Alba w Piemoncie. Poszukiwanie trufli ma tam długą tradycję, dlatego firma specjalizująca się w delikatesach przetwarza cenny rarytas w wielu produktach i prezentuje nowe zastosowania. W przeszłości trufla była „nakładana” na tagliatelle, Tartuflanghe umieszczała ją „w środku” bezpośrednio w produkcie. Trufla mogła być przechowywana tylko przez kilka dni, Tartuflanghe opracował proces kriosuszania. W ten sposób można konserwować trufle. Grzyb truflowy był pierwotnie rzadkim produktem dostępnym tylko dla zainteresowanych. Tartuflange poszerzył krąg nabywców, oferując nowoczesne produkty: od wyrafinowanych dań dla smakoszy po proste chwile rozkoszy. Efektywność w zarządzaniu łańcuchem dostaw i przetwarzaniu pozwoliła firmie Tartuflanghe rozwinąć szczególne relacje z najlepszymi restauracjami na świecie: dzięki ciągłym badaniom i rozwojowi w wewnętrznych warsztatach, kucharze ci tworzą innowacyjne produkty.

Historia Tartuflanghe rozpoczęła się w Albie w 1968 roku, kiedy Beppe Montanaro otworzył restaurację specjalizującą się w grzybach i truflach. Kilka lat później postanowił przeforsować nowy pomysł na biznes: w 1975 roku wraz z żoną Domenicą założył firmę Tartuflanghe w Piobesi d'Alba. Dziś Tartuflanghe uprawia ponad 20 hektarów pól trufli w regionach Langhe, Roero i Monferrato. „Łowcy trufli” zbierają codziennie z tych obszarów leśnych. Gdy tylko cenne surowce mineralne trafiają do firmy, są one indywidualnie badane, selekcjonowane i skatalogowane zgodnie z ich walorami sensorycznymi i estetycznymi. Najlepsze świeże trufle są wysyłane na cały świat.

Pierwsze specjalności truflowe powinny dać klientom możliwość delektowania się niezrównanym smakiem poza sezonem trufli. Dzięki temu celowi w 1990 roku powstał pierwszy na świecie makaron z truflami: „Tartufissima”, fantazyjna włoska nazwa, którą tłumaczy się jako „najlepsze z trufli”. W 1992 roku produkt został uznany za najlepszą nowość roku na Summer Fancy Food Show w Nowym Jorku. Idąc za przykładem „Tagliolini al tartufo”, do asortymentu dodano później risotto, polentę i serowe fondue. Receptury przygotowane przez Beppe odzwierciedlały autentycznie tradycyjną kuchnię piemoncką i od razu podbiły rynek haute cuisine.

Tartuflanghe uzyskał międzynarodowe certyfikaty IFS – International Featured Standards oraz BRC – British Retail Consortium; oba są uznawane przez Global Food Safety Initiative. Te międzynarodowe standardy są uważane za podstawową kwalifikację w przemyśle spożywczym i wykazują zaangażowanie w bezpieczeństwo, jakość i legalność żywności. Umożliwiają również ciągły rozwój i ciągłe doskonalenie.