Dlatego pszczoły uwielbiają kawę

Dlatego pszczoły uwielbiają kawę

3 fascynujące fakty

Mmm... kawa!

Jak cudowna jest filiżanka świeżo parzonej kawy! Nie tylko smak sprawia, że napój jest tak nieodparty, ale także zawarta kofeina. Sprawia, że jej stymulujący efekt nas rano pobudza i daje nam zawsze dodatkowego kopa. Ale dlaczego kawa zawiera kofeinę?

Kofeina jako naturalny pestycyd

To nie przypadek, że drzewo kawowe zawiera kofeinę. Działa jako naturalny pestycyd, a zatem jest wbudowanym systemem obronnym krzewów kawy przeciwko ślimakom i licznym innym szkodnikom. Ale są też owady, które dosłownie uwielbiają kofeinę.

Kawa jest wytwarzana z palonych i mielonych ziaren kawy z krzewu kawowego. Są to ziarna owoców rosnących na tym krzaku. Na krzewie kawy można znaleźć również kwiaty kawy.

W ładnych kwiatach krzewu kawowego znajduje się nektar z kofeiną, który magicznie przyciąga pszczoły. I to nie tylko dlatego, że smakuje tak smacznie, ale także dlatego, że zawiera kofeinę. Ma taki sam wpływ na ciężko pracujące pszczoły, jak na nas. Bzzz, bzzz, bzzz!

3 powody, dla których pszczoły kochają kofeinę

Każdy miłośnik kawy zna genialny efekt kofeiny: rozbudza, wyostrza koncentrację i poprawia długotrwałą pamięć. Co zrobilibyśmy bez kawy?

Nie tylko ludzie, ale także pszczoły doceniają wszechstronne efekty kawy. Tak samo jak na nas, działa też na nie.

1. Kofeina pomaga pamiętać

  • Kofeina ma pozytywny wpływ nie tylko na naszą pamięć długoterminową. Również pszczołom pomaga zapamiętać, które kwiaty mają najlepszy nektar. Badania wykazały, że pszczoły bardzo doceniają pobudzające działanie kofeiny i dlatego wracają do kwiatów zawierających nektar z kofeiną. Dzięki kofeinie w nektarze kwiaty te pozostają dłużej w pamięci pszczół.

2. Kofeina zwiększa wydajność

  • Ponieważ pszczoły po prostu uwielbiają kofeinę, pamiętają, jakie są kwiaty zawierające kofeinę. Z tego powodu koncentrują się szczególnie na tych kwiatach. Nie tracą więc czasu na zapylanie niewłaściwych kwiatów.

3. Kofeina szybko staje się nawykiem

  • Pszczoły szybko zapamiętują ożywcze działanie kofeiny i przypominają sobie o niej. Z czasem lubią smak nektaru z kofeiną - tak jak my lubimy smak porannej filiżanki kawy.

Te trzy fakty jasno pokazują, jak ważna jest kofeina u pszczół. Ale to nie wszystko, ponieważ kiedy pszczoły odkrywają kwiaty z nektarem z kofeiną, wracają do ula i tam tańczą, pokazując innym pszczołom kierunek w którym znajduje się ten nektar. Fascynujące, prawda?

Jeśli chcesz uszczęśliwić pszczoły, możesz posadzić kawę w ogrodzie lub na balkonie. Uwielbia ciepłą i zacienioną lokalizację. Rozwija po około trzech latach pierwsze kwiaty i owoce. A kto wie, może wkrótce będzie można zebrać i palić własną kawę.