Imbir pod lupą

Imbir pod lupą

Praktycznie każdy człowiek miał w swoim życiu chociaż raz mdłości. Istnieje wiele możliwości, aby się ich pozbyć. W dzisiejszych czasach sięgamy najszybciej po leki bez recepty. Czy wiedziałeś jednak, że imbir jest również prostym i skutecznym środkiem przeciwko mdłościom?

Nie musisz biec do najbliższej apteki, gdy zrobi ci się niedobrze. Jednak to nie jedyna właściwość lecznicza tego pochodzącego z Azji korzenia o ciekawym kształcie. Imbir jest wręcz magiczną przyprawą. Przyjrzyjmy się jej zatem bliżej.

Różnorakie zastosowanie

W kuchni imbiru można używać na różne sposoby. Można zaparzyć z niego herbatę, jak i również inne napoje (np. piwo), czy dodać do przyrządzanych potraw. Przez ponad tysiące lat indyjscy, azjatyccy i arabscy uzdrowiciele wierzyli w uzdrawiające właściwości tego korzenia. Imbiru używano nie tylko do gotowania, ale również do leczenia.

Dziś mając wyniki wielu badań, możemy stwierdzić, że ci starożytni medycy mieli rację. Do tego wiemy również, że ta tropikalna roślina wspomaga przyjmowanie przez nas wielu ważnych dla naszego ciała substancji odżywczych (właściwości te mają również kurkuma i kardamon, które nalezą do tej samej rodziny roślin).

Pozytywne działanie

Picie herbaty z imbirem może złagodzić zakwasy po treningu. Zawdzięcza on to silnym właściwościom przeciwzapalnym. Zatem filiżanka herbaty imbirowej po treningu do dobry pomysł.

Imbir dodatkowo łagodzi ból, można go zatem stosować w przypadku zapalenia stawów, bólu głowy, czy skurczy menstruacyjnych.

Dodatkowo przy przeziębieniu lub grypie pomoże napój z gorącej herbaty i ze startym imbirem. Badania pokazują, że imbir hamuje powstawanie rinowirusów, które mogą powodować przeziębienie. Centrum Medyczne Uniwersytetu w Maryland potwierdza, że dodawanie do gorącej wody dwóch łyżeczek świeżo startego lub pokrojonego imbiru, może łagodzić objawy przeziębienia i grypy u dorosłych - jeśli ten napój będą spożywali 2 do 3 razy dziennie.

Pomijając fakt, że imbir wspomaga przyjmowanie i aktywizację istotnych dla naszego ciała składników odżywczych - wspomaga on wydzielanie przez żołądek i trzustkę enzymów trawiennych, powstrzymuje działanie bakterii, takich jak salmonelle (powodujących rozwolnienie) i jednokomórkowców, takich jak rzęsistek pochwowy, które działają nam na szkodę.

Błogosławieństwo dla trawienia

Ta przyprawa działa wspaniale we wspomaganiu trawienia - koi jelita, przez co unikniesz możliwego bólu brzucha. Jeśli masz wzdęcia - również pomoże ci imbir. Zawarte w imbirze związki fenolowe łagodzą podrażnienia przewodu pokarmowego, skurcze żołądka i ruch pokarmu oraz płynów w przewodzie pokarmowym, a także stymulują produkcję śliny i żółci.

Imbir pasuje właściwie wszędzie

Jak widzisz, regularne spożywanie imbiru ma wiele zalet. Jeśli nie wiesz, jak wprowadzić imbir do swojej diety, nie martw się - pasuje on do wielu produktów, jak na przykład owoców morza, schabu, pomarańczy, jabłek czy melonów. Możesz również dodać świeży imbir do smoothie, czy soku lub po prostu dodaj go do gotującej się wody, by w ten sposób przygotować herbatę imbirową.

Oczywiście możesz użyć suszonego imbiru jako przyprawy do twojej następnej potrawy z patelni, czy dodatek do sosu sałatkowego. Z imbirem masz wiele, różnorodnych możliwości, aby włączyć go do codziennych posiłków. Zatem nie masz już wymówki, aby go nie używać.

Tutaj znajdziesz naszą ofertę imbiru.