Kardamon - smaczny, były afrodyzjak

W górskich lasach południowych Indii rośnie przyprawa, która w naszych szerokościach geograficznych ma swój główny sezon w okresie bożonarodzeniowym. Kardamon występuje nie tylko w piernikach i grzanym winie, lecz również jest jego duże zapotrzebowanie na całym świecie!

Co wielu nie wie: Kardamon jest trzecią najdroższą przyprawą na świecie (zaraz po szafranie i wanilii). Ta roślina należy do rodziny imbirowatych i pochodzi pierwotnie z południowych Indii i Sri Lanki, gdzie rośnie na średnich wysokościach w wilgotnych regionach lasów deszczowych. Sięga ona 3-5 metrów, ma jasnoniebieskie liście z żółtym brzegiem oraz biało-żółte kwiaty.

To, co cenne i drogie znajduje się we wnwnątrz tych małych kapsułek owoców. Odpowiedzialne za delikatnie- aromatyczny po słodko-ostry smak są nasiona. One zawierają do ośmiu procent eterycznych olejków.

Kapsułki owocowe są zbierane, gdy są jeszcze niedojrzałe, suszone, a następnie oferowane w różnej formie jako przyprawa: nasiona same w sobie, są dostępne mielone lub w całej kapsułce owocowej.

W Europie kardamon w pierwszej linii jest wykorzystywany do przygotowywania owoców jak kompot, do pierników, grzanego wina, likieru, ale także do kiełbasy i ryb. W krajach orientalnych jest on bez wątpienia częściej stosowany. Tam służy on do przyprawiania dań z mięsem, ryżem, aromatycznej herbaty oraz jest stałym składnikiem mieszanek curry. W krajach arabskich stosuje się go nawet do ulepszania smaku kawy. Te kraje są też w 60% głównym światowym konsumentem tej przyprawy.

W ajurwedyjskiej medycynie kardamon jest ceniony i wykorzystywany już od tysiącleci, jako roślina lecznicza. Nasiona zawierają odtruwający enzym, który wspiera trawienie. Dlatego kardamon jest często wykorzystywany przeciw wzdęciom, bólom oraz skurczą żołądka. Pogryzione nasiona pomagają także zapobiegać nieświeżemu oddechowi. Wcześniej przypisywano mu afrodyzjakalne działanie.

Wskazówka stosowania

To już zdradza jego cytrynowo-świeży, aromatyczny zapach: kardamon jest bardzo intensywny. Dlatego należy stosować go bardzo oszczędnie. Całe kapsułki lub nasiona rozwijają całkowicie aromat, dopiero gdy są ogrzane, mogą zatem być bez problemu gotowane. Mielony kardamon należy dodać dopiero do przyprawy na samym końcu.

Najlepiej kardamon harmonizuje się z koprem, anyżem, chili, imbirem, cynamonem i goździkami.