Grant - bomba antyoksydacyjna

Słodko - kwaśny smak granatu jest ceniony od tysiąclecia. Badania naukowe wskazują, że może on być znacznie zdrowszy, niż do tej pory sądzono.

Owoc granatu towarzyszy ludzkości już od bardzo dawna. Wzmianki o jego znaczeniu znajdziemy już w biblii i Koranie, jak również w antycznej mitologii.

W greckich mitach granat odgrywał znaczną rolę np. podczas powstawania pór roku. Hades, bóg świata podziemnego, porwał pewnego dnia Persefonę, ponieważ chciał ją pojąć za żonę. Wiadomość ta zasmuciła jej matkę, boginkę płodności Demeter, która tak pogrążona w swojej żałobie nie wypuszczała z ziemi zbóż, pola nie dawały plonów, a rośliny umierały. Nadeszła zima. Bez jedzenia ludzie zaczęli umierać. Dlatego też inni bogowie sprawili, aby Hades uwolnił Persefonę. I tak też się stało. Hades jednak
podstępem poczęstował Persefonę przed odejściem ziarnami granatu, co sprawiło, że była ona już na stałe związana z Hadesem. Od tamtej pory musiała ona przebywać trzy miesiące w roku w podziemiach, ziemia wtedy pogrąża się w smutku i panowała zima, a gdy wraca na ziemie, przychodziła wiosna.

Ponieważ owoc granatu ciągle pojawia się w mitologii, pochodzi on prawdopodobnie z Zachodniej lub Środkowej Azji. Jest on praktycznie na wyciagnięcie ręki dla Greków. Dzisiaj owoc ten rośnie na całym świecie w tropikalnych i subtropikalnych klimatach. Przez hiszpańską kolonizację dotarł do Ameryki Południowej i do basenu Morza Śródziemnego.

Wygląd

Owoc granatu rośnie na małych drzewach lub krzakach i może osiągać do pięciu metrów wysokości oraz ma czerwono - brązową po szarą korę. Same owoce mają wielkość podobną do kształtu jabłek, z czerwono-pomarańczowym po czerwono-brązowy kolor. Owoc granatu jest jagodą, ma kształt kulisty, jego miąższ owocowy nie jest ani soczysty, ani zdrewniały. W granacie zawartych jest bardzo dużo nasion (od 400 - 700), są one oddzielone białymi przegrodami o konsystencji
ligniny. Te są natomiast otoczone jeszcze przeźroczystymi membranami, które są wypełnione sokiem.

Z soku tego uzyskuje się wino, jest wykorzystywany on do udoskonalania dziczyzny i drobiu oraz do sałatek.

Składniki

Składniki granatu można zobaczyć. Oprócz wielu pierwiastków śladowych i składników mineralnych zawiera ten sok również wiele antyoksydantów jak flawonoidy i polifenoli. Te ostatnie nawet w dużym stężeniu jako czerwone wino lub jagody. Tymczasem coraz więcej badań wykazuje, że granat może pomagać przy chorobach z krążeniem, zapaleniem stawów, a nawet przeciw nowotworowi. Chociaż ostateczne potwierdzenie tych tez toczy się w dalszym ciągu, można zatem ogólnie stwierdzić, że granat jest zdrowy.

Przygotowanie

Tutaj należy być ostrożnym. Plamy z soku z granatu pozostają i nie można ich zmyć. A więc uwaga!
Istnieje kilka możliwości, aby wydobyć ziarna. Granat możesz przepołowić, a następnie tak długo pukać w skorupki, aż odpadną.

Nasiona możesz również wyciągnąć bezpośrednio łyżką. Do tego wykorzystaj najlepiej miskę z wodą do pomocy. Nasiona spadają na podłogę, gdy skórka
pływa na powierzchni.

Najszybciej będzie, gdy wyciśniesz owoc. Granat daje wtedy połowę szklanki soku.

Jeśli przyszła Ci ochota na owoc granatu, u nas znajdziesz paletę produktów z tym przepysznym owocem.