6 faktów o kardamonie

6 faktów o kardamonie

W każdej kuchni znajdziemy duży wybór przypraw z całego świata, których używamy na co dzień do przygotowania pysznych potraw. Czy zadaliście sobie jednak kiedyś pytanie, jaką historię kryją w sobie te rośliny albo jakie mają działanie zdrowotne?

Jedną z najciekawszych przypraw jest kardamon. Nie jest tylko najstarszą i najdroższą przyprawą świata, ale ma wiele zastosowań w medycynie naturalnej.

Prastara przyprawa

Kardamon jest używany od ponad 4000 lat, co czyni go, jedną z najstarszych przypraw świata. Pochodzi z różnych roślin z rodziny imbirowatych i ma charakterystyczny pikantny i zarazem słodki smak.

Pierwsze zachowane zastosowanie pochodzi ze Starożytnego Egiptu. Tam używano kardamonu do rytuałów. Następnie stosowali go Grecy i Rzymianie jako zwykłej przyprawy. Miał on zastosowanie w olejach i perfumach.

Jedna z najdroższych przypraw świata

Kardamon należy do najdroższych przypraw świata i zaraz po szafranie i wanilii plasuje się na pozycji 3 tej listy.

Są dwa rodzaje kardamonu

Znane są dwa rodzaje tej przyprawy, które znacznie się od siebie różnią. Mamy czarny kardamon (Amomum subulatum) i zielony kardamon (Elettaria cardamomum).

Zielony kardamon nazywany jest często prawdziwym kardamonem. Używa się go w wielu potrawach kuchni indyjskiej: biryani, kheer czy curry. Czarny kardamon znajduje głównie zastosowanie w medycynie naturalnej. W porównaniu z zieloną odmianą jest on mniej aromatyczny i nie jest tak gorzki w smaku, przez co dość rzadko dodawany jest do słodkich potraw.

Pochodzenie

Zielony kardamon pochodzi z południowo-zachodnich Indii, gdzie do dziś istnieje region, który nazywa się Cardamon Hills. Czarny kardamon pochodzi natomiast ze wschodnich Himalajów i Chin. Dziś kardamon hodowany jest wszędzie, gdzie pozwala na to klimat. Przyprawa ta jest do dziś uwielbiana w kuchni indyjskiej.

Właściwości

Kardamon zawiera wiele olejków eterycznych, jest przeciwutleniaczem i ma działanie moczopędne. Obniża zatem ciśnienie i przyspiesza trawienie, ponieważ pobudza przemianę materii. Dodatkowo przypisuje mu się działanie obniżające cholesterol i dzięki swoim składnikom ma działanie antyrakowe i zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Sposób użycia

Ponieważ kardamon zawiera wiele olejków eterycznych, które naturalnie szybko się ulatniają, należy kupować zawsze całe przyprawy. Nasiona, które zawierają cały smak, powinny być zmielone dopiero przed użyciem. Dzięki takiemu zastosowaniu zachowacie aromat przyprawy.

Tutaj znajdziesz naszą ofertę kardamonu.