Niemowlęta i małe dzieci: dobry początek z odpowiednimi składnikami odżywczymi

Niemowlęta i małe dzieci: dobry początek z odpowiednimi składnikami odżywczymi

Zbilansowana dieta sprzyja zdrowemu rozwojowi małych dzieci – mało kto kwestionuje to stwierdzenie. Jednak co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „zdrowy rozwój”? Naukowcy rozumieją to przede wszystkim jako skuteczne połączenie dwóch czynników: umiejętnością poruszania się i umiejętnością radzenia sobie ze stresem. Inteligentne przekąski pełnią ważną funkcję, ponieważ zaopatrują organizm w ważne i potrzebne mu związki, a także wspierają rodziców w szybkim, codziennym życiu.

Wzajemne oddziaływanie czynników
Jako trio: odżywianie, ćwiczenia i to w jaki sposób radzimy sobie ze stresem są ze sobą bezpośrednio powiązane. Odżywianie odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, ponieważ zapewnia podstawę: energię, a reszta zależy od jakości tej energii! Odżywianie dostarcza nam składników odżywczych – im bardziej zbilansowana równowaga, tym lepiej. Małe dzieci bardzo szybko pokazują, czy dostają to, czego potrzebują: jeśli są aktywne i na swój sposób odkrywają świat, lubią się poruszać, są spokojne i interesuje je otaczający je świat, jeśli również są zainteresowane, gdy coś nie działa lub dzieje się coś nieoczekiwanego, poza tym śpią spokojnie i częściej są radosne niż marudzą? A może często pojawiają się powtarzające się nieprawidłowości, ponieważ dziecko zbyt szybko się wyczerpuje, szybko się wycofuje lub reaguje strachem na najmniejsze odstępstwo od tego, co jest mu znajome? Wtedy zdecydowanie powinieneś przyjrzeć się nawykom żywieniowym swojego dziecka i jakości podawanego mu jedzenia. Według badań z kilku dyscyplin, w tym pionierskiej epigenetyki, nie tylko dorosłych obowiązuje znana dewiza: „jesteś tym, co jesz”.

Optymalne zaopatrzenie w składniki odżywcze dla najlepszego startu
Organizm potrzebuje paliwa od rana do wieczora: aby wszystkie komórki działały optymalnie, metabolizm działa nieprzerwanie i przechowuje wystarczające rezerwy energii do wykonywania zadań zgodnie z potrzebami. Dla małych dzieci oznacza to poznawanie środowiska, uczenie się i rozwój fizyczny. Mikroelementy, takie jak witaminy, minerały i pierwiastki śladowe, ale także białka, tłuszcze i węglowodany tworzą niezbędne ABC i ważne jest, aby pochodziło ono z jak najlepszych, ekologicznych produktów i nie zawierało sztucznych dodatków.

Mieszanki do pieczenia i gotowe produkty? Oczywiście, że tak!
Śniadanie zawsze oznacza początek dnia. Powinno być ono pożywne. Ponieważ większość dzieci naturalnie lubi próbować nowych rzeczy, mile widziane są różne warianty. Na co zwrócić uwagę? W diecie dziecka nie może zabraknąć białka, cennych tłuszczów, kilku węglowodanów i mnóstwa mikroelementów! W skład takiej mieszanki mogą wchodzić np. jogurt, olej lniany, pełnoziarniste płatki owsiane oraz owoce sezonowe. Gotowe pełnoziarniste musli bez dodatku cukru, przygotowane z ciepłym mlekiem i z dodatkiem świeżych owoców i orzechów to również sprytne połączenia. Dal tych, dla których próbowanie nie jest jednak aż tak wspaniała może to być oczywiście owsianka z puree owocowym. Na przykład bio kaszka truskawkowa marki Bake Affair, którą przygotujesz w mgnieniu oka. Ta marka z Dolnej Austrii zwraca uwagę na najlepsze składniki z regionalnych upraw ekologicznych, nie stosuje w swoich recepturach sztucznych dodatków i opracowuje przyjazne rodzinie, starannie skomponowane mieszanki do pieczenia i gotowe produkty. Świetna wskazówka na śniadanie: bio czekoladowa owsianka Porridge - rodzice i starsze rodzeństwo również chętnie ją zjadają. Niektóre dzieci wolą zacząć kulinarne przygody nieco później. Dobrym wyborem będą wtedy inteligentne przekąski z płatków zbożowych, suszonych owoców, orzechów i nasion. Wspaniałe przekąski można szybko wyczarować z ekologicznych mieszanek do pieczenia firmy Bake Affair np. kulki kokosowe lub truskawkowe, które możesz zabrać ze sobą na spacer. Dzieci w wieku szkolnym na pewno chętnie będą podjadać te smaczne przekąski.

Przekąski: po południu już pomyśl o nocnym odpoczynku
Każdy, kto spędza cały dzień na odkrywaniu otaczającego go świata, ucząc się i buszując w szufladach, potrzebuje pomiędzy tymi wyczerpującymi zajęciami wysokoenergetycznych przekąsek! Wczesnym popołudniem wiele dzieci już prosi o coś do jedzenia. Przekąska nie powinna być za ciężka, ponieważ już teraz warto pomyśleć o spokojnej nocy. A co powiesz na świeże gofry bio z maślanki, upieczone w mgnieniu oka dzięki mieszance Bake Affair? A może wolisz mieszankę do pieczenia owocowych organicznych ciastek jagodowych, praktycznych do zabrania ze sobą w zamykanej puszce, idealnych w podróży? Jeśli najmłodsi wolą pikantną przekąskę, możesz upiec orkiszowe grissini, zamknąć je w puszcze, która utrzyma ich aromat, a nawet zabrać je na wycieczkę.