Rodzaje zastosowania poszczególnych olejów

Na całym świecie istnieje bardzo dużo roślin, które nadają się szczególnie dobrze do tworzenia olejów. Dlatego też istnieje tyle rodzajów fantastycznie smakujących olejów, gdzie każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Tylko jaki olej nadaje się do jakiej potrawy, czy każdy olej można wykorzystać do każdej potrawy? Na te pytania postaramy odpowiedzieć się w naszym poniższym artykule.

Olej z dyni

Styryjski olej z pestek dyni jest ceniony w kuchni szczególnie ze względu na jego orzechowy smak. Ma on jednak bardzo niski punkt dymienia, dlatego nie powinno się go wykorzystywać do pieczenia, ani do smażenia w tłuszczu. W przeciwnym razie powstaje tylko nieprzyjemny zapach, a cenne składniki ulegają zatraceniu. Można go podgrzewać spokojnie do temperatury 120 °C, bez zatracenia smaku.

Olej z pestek zimy jest wykorzystywany przede wszystkim do zimnej kuchni, gdzie wykorzystywany jest do udoskonalania i dekoracji gotowych, a także ciepłych potraw. Służy również jako składnik do pieczenia. Orzechowy posmak i zielony kolor mają wszechstronne zastosowanie.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Oliwa z oliwek

Ten olej jest już od dawna wykorzystywany w krajach śródziemnomorskich do gotowania i pieczenia. Natywne oleje z oliwek mogą być podgrzewane do temperatury 180°C. Przy tej temperaturze natywny olej z oliwek nie wykazuje żadnych istotnych zmian chemicznych wywołanych przez podgrzewanie. Jednak wysokiej jakości olej z oliwek nie powinno się podgrzewać. Przez to traci się wiele składników aromatycznych oraz część witamin i podstawowych składników. Dlatego szkoda wykorzystywać do tego drogie, najlepsze oleje z oliwek.

Ponadto olej z oliwek ma wszechstronne zastosowanie. Udoskonala sałatki, surówki i jest wykorzystywany do marynat i dresingów. Można również piec, dusić na nim warzywa, mięso i ryby. Wyrafinowany olej z oliwek może być nawet wykorzystywany do smażenia w tłuszczu.

Olej makowy

Pyszny olej stołowy jest uzyskiwany przez zimne tłoczenie maku. Ma intensywny-orzechowy smak oraz nadaje się idealnie do udoskonalania sałatek, zup, dań witariańskich. Olej makowy nie powinno się podgrzewać powyżej 170°C. Dlatego nie nadaje się on zbyt dobrze do smażenia. Dzięki posmakowi maku pasuje wspaniale do słodkich deserów i pieczywa. W orientalnej kuchni jest stosowany również przy pikantnych potrawach.

Olej makowy jest dostępny w trzech rodzajach smakowych: szary olej z nasion maku ma delikatny, łagodny smak maku. Niebieski ma bardziej wyrazisty smak makowy oraz biały olej makowy jest lekko orzechowy.

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy ma wszechstronne zastosowanie w kuchni. W zimnej kuchni jest przede wszystkim zimno tłoczonym olejem, ponieważ jego orzechowy aromat nadaje szczególnie sałatkom itd. wyjątkowych nut. Nie nadaje się do gorącej kuchni, ponieważ olej ten nie znosi wysokich temperatur. Olej rzepakowy posiada z 6 procentami najniższy udział nasyconych kwasów tłuszczowych. Jest dlatego bardzo zdrowy.

W następnym tygodniu przedstawimy wam jeszcze kilka olejów.