Do gotowania tylko najlepszy olej

Przyprawy są pyszne. A mimo tego nie mają monopolu na  smak. Również różne oleje  mogą podarować daniom niespotykany aromat . Wśród nich są oleje , które w ostatnich latach  wpadły w niełaską - hasło- nasycone kwasy tłuszczowe . I to krzywdząco.

Istnieje wiele roślinnych  olejów.  Ich wspólną cechą jest , że są pozyskiwane z nasion i owoców. Ale olej to nie od razu olej . Nie tylko, że każdy olej ma  różne  kompozycje ze wzglądu na pojedyńcze surowce , ale również nie wszystkie nadają sią do każdej formy gotowania. To zależy od procesu produkcji oleju.

To jest równocześnie decydującym kryterium  jakościowym dla oleju jadalnego. Drugim kryterium jakości jest surowiec. Jak jest on uprawiany i traktowany?

W produkcji, istnieją szacunkowo trzy rodzaje. Olej rafinowany jest podgrzewany do ponad 100 stopni Celzjusza i tłoczony . Zaletą tego jest , że ten olej jest neutralnym w smaku , uniwersalnym w użyciu i długotrwałym. Poprzez ciepło podczas tłoczenia giną  substancje fitochemiczne i własny smak. 

Olej nierafinowany jest  tłoczony na zimno, przy czym jest  możliwe dostarczanie ciepła do 60 stopni Celzjusza. Częściowo są one  tłumione , co z drugiej strony prowadzi do utraty zdrowych substancji towarzyszących. 

I jeszcze istnieje grupa  zimno tłoczonych olejów. Te są tłoczone bez dodatku ciepła i tarcia  i następnie przeważnie filtrowane. W tych olejach pozostają zawarte wszystkie substancje , dlatego posiadają one najwyższą jakość odnośnie koloru, zapachu i smaku.

Wiele olejów,  jak np.  olej z siemienia lnianego  zawera wysoką dawkę istotnych kwasów tłuszczowych. Te wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe  są koniecznością w wielu funkcjach organizmu , ponieważ organizm nie jest w stanie je sam produkować. Dlatego muszą być spożywane. 

Obok olejów,  które zawierają  proste i  wielonienasycone kwasy tłuszczowe i dlatego są uważane za zdrowe , istnieje grupa tych , które zawierają dużo nasyconych kwasów tłuszczowych jak np. olej kokosowy. Nasycone kwasy tłuszczowe  są o wiele mniej niebezpieczne dla zdrowia  jak ogólnie się przyjmuje . I dlatego są one w pełni uzasadnione.

Zwłaszcza, gdy chodzi o gotowanie, są one niezbędne. Im więcej nasyconych kwasów tłuszczowych w oleju tym mniej jest on odpornym na gorąco . Dochodzi do przekroczenia tzw punktu  dymienia , rozpadają się nienasycone kwasy tłuszczowe i powstają tzw. trans -tłuszcze , o niesamowicie dużym, szkodliwym potencjale. Tutaj nadaje sią wspaniale  olej kokosowy , ponieważ on zawiera prawie że tylko nasycone kwasy tłuszczowe . Także oleje rafinowane są odporne na gorąco i mogą być tak użyte.

O możliwościach wykorzystania  pijedyńczych olejów  informujemy wiącej w magazynie. Jeśli masz zainteresowanie  olejem kokosowym , znajdziesz więcej informacji  tutaj.