7 faktów na temat kawy, których na pewno jeszcze nie znasz

7 faktów na temat kawy, których na pewno jeszcze nie znasz

Warto wiedzieć i ekscytować się kawą

1. Finlandia uwielbia kawę, jak żaden inny kraj

Z konsumpcją 12 kg kawy na mieszkańca rocznie, Finlandia jest światowym liderem w krajach picia kawy. Finowie wolą używać szczególnie lekkich pieczeni, które nie są pijane nigdzie indziej. Tego khavi jest pijana prawie przy każdej okazji.

2. Kawa z mlekiem pozostaje ciepła dłużej niż czarna kawa

Tak, czytasz to poprawnie: Kawa z mlekiem lub śmietanką pozostaje ciepła o 20% dłużej niż czarna kawa. Można to łatwo wyjaśnić prawami termodynamiki. Szybkość chłodzenia gorącego obiektu zależy od temperatury jego otoczenia. Im większa różnica między dwiema temperaturami, tym szybciej obiekt chłodzi. Dodatek mleka do kawy zmniejsza różnicę do temperatury otoczenia, a kawa schładza się wolniej. Jeśli więc nie chcesz pić kawy tuż po posiłku, dobrym pomysłem jest natychmiastowe dodanie do niej mleka.

3. Kawa odegrała kluczową rolę w rozwoju kamery internetowej

Kto chce stanąć przed pustym dzbankiem do kawy? Tak właśnie pomyśleli naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, dlatego opracowali pierwszą kamerę internetową na świecie. Jeśli jej jedynym zadaniem w tamtym czasie było monitorowanie poziomu dzbanka do kawy, dziś nie można sobie wyobrazić codziennego życia bez tego. Kawa sprawia, że jesteś pomysłowy - i pod każdym względem.

4. Kawa nie działa odwadniająco

Kawa odwadnia - mit, który uparcie utrzymuje się w umyśle. Nie na darmo wielu lubi wypić szklankę wody do filiżanki kawy. Nie musi tak być, ponieważ kawa jest lekko moczopędna, ale nie odwadniająca. Z powodu kawy nie stracisz więcej płynu, niż go ostatecznie zużyjesz. Możesz więc pić z czystym sumieniem.

5. Nawet najstarszy kot na świecie był pijącym kawę

Najstarszy na świecie kot, wymieniony w Księdze Rekordów Guinnessa, według jego właściciela, codziennie rano wypijał kawę przez 38 lat swojego długiego, kociego życia. Ponadto, lubił on jeść boczek, jajka i brokuły. Fakt, że osiągnął tak wysoki wiek dzięki tej diecie, może oczywiście być zbiegiem okoliczności, ale: poprzedni rekordzista, dziadek Rex Allen, miał 34 lata, miał tego samego właściciela i również codziennie pił kawę. Dwa dobre powody, by codziennie zaoferować kubek dla twojego tygrysa.

6. Kawa bez kofeiny zawiera także kofeinę

Bez kofeiny nie oznacza całkowicie bez kofeiny. W procesie odkofeinowania usuwa się tylko około 94 do 98 procent kofeiny, przez co pozostaje niewielka wartość rezydualna. Nawiasem mówiąc, wyekstrahowana kofeina nie jest po prostu wyrzucana, ale używana jest między innymi w lemoniadach i lekach.

7. Kawa zastąpiła piwo jako napój śniadaniowy nr 1

Zanim kawa zaczęła swoją triumfalną procesję jako najpopularniejszy napój śniadaniowy, na wielu stołach śniadaniowych w Europie nie brakowało piwa. Miało to jednak mniej gustowne niż pragmatyczne powody, ponieważ woda nie była wówczas niczym bezpiecznym dla zdrowia. Kawa i herbata były mało dostępne i zarezerwowane jako ekskluzywne specjały zamożnej wyższej klasy. Wszystkim innym pozostało piwo jako tańszy napój do śniadania. W przeciwieństwie do piwa, które znamy dzisiaj, miało ono tylko bardzo niską zawartość alkoholu w tym czasie, ale niezawodnie zabijało wszystkie zarazki i bakterie.