Chutney - sos do maczania, który odmienił kulinarny świat

Chutney - sos do maczania, który odmienił kulinarny świat

Aromatyczne kolory – tak można scharakteryzować chutney, przyrządzane ze świeżych owoców i egzotycznych przypraw. Nic dziwnego: ich ojczysty kraj, Indie, od wieków uważany jest za królestwo bogatych kolorów, atrakcyjnych zapachów i intensywnych aromatów.

Inspiracja gospodyń domowych i szefów kuchni
W okresie kolonialnym Anglicy, którzy kochali podróże, przywieźli do Europy nieznane jeszcze chutney. Gotowane dipy - sosy do maczania - z owoców, cebuli i przypraw były tak dobrze przyjmowane, że brygady gospodyń domowych i personelu kuchennego opracowały wyszukane przepisy z wykorzystaniem regionalnych składników. Egzotyczne owoce jak mango czy ananasy zastąpiono morelami, śliwkami, wiśniami czy słodszymi odmianami dyni. Stare książki kucharskie wciąż ujawniają zadziwiająco wyrafinowane kreacje i wskazówki dotyczące przygotowania. Przesąd dotyczący wybielania źle ugotowanych potraw sosem nie dotyczy chutney: w ekskluzywnej gastronomii sztuka ich opracowywania i produkcji jest nadal postrzegana jako zadanie mistrza.

Nawiasem mówiąc, mówi się, że „chutney” jest pochodną hinduskiego słowa oznaczającego „lizać”.

Apetyczna odmiana
Gama smaków jest również niesamowita: od owocowych i pikantnych, przez kwaśne i pikantne, po niebezpiecznie pikantne i nieszkodliwie słodkie. Co więcej, chutney są wszędzie mile widzianymi gośćmi: czy to na grillu, czy w najlepszej restauracji, czy to ze śródziemnomorską terriną rybną, pikantnymi kotletami czy wybornymi serami. Przeważnie intensywne łaskotanie podniebienia o konsystencji dżemu prawie nigdy nie spotyka się z odmową.

Chutney pobudza apetyt, uzupełnia dobrą kuchnię, a nawet demonstruje odrobinę kosmopolityzmu. Dodatkowo: szczególnie w ciemnych porach roku te kolorowe sosy zachwycą nie tylko swoją barwą, ale będą smakowymi pocieszycielami. Wniosek: te sosy do maczania pozwolą odkryć wiele nowych smaków i świetnie sprawdzą się na prezent.

Czy chciałbyś sam stać się kreatywny i szukasz prostego podstawowego przepisu? Proszę bardzo.

  • 1 kg owoców lub słodkich warzyw, takich jak dynia i burak
  • 250 gramów cukru
  • 0,5 litra octu lub 0,25 litra octu (w przypadku cierpkich owoców zaleca się mniej octu)
  • 1 duża cebula lub 2 średnie cebule (zwykle preferowana jest żółta cebula)
  • Jakiś bezsmakowy olej, np. olej słonecznikowy
  • 2 łyżki musztardy w proszku lub grubo rozgniecionych nasion gorczycy, 1 łyżeczka drobnej soli

Przygotowanie
Pokrój cebulę tak drobno, jak lubisz i zeszklij na oleju. Następnie dodaj ocet i cukier, krótko zagotuj, a następnie wymieszaj z pozostałymi składnikami. Chutney powinien gotować się pod przykryciem na średnim ogniu przez co najmniej 20 minut. Jeśli płyn zbyt szybko odparowuje, należy dodać trochę wody. Ale oszczędnie, bo chutney na końcu powinien zawierać mało płynu. Aby wydłużyć okres przydatności do spożycia, napełnij sterylne słoiki i szczelnie zamknij.

Możesz uzupełnić ten przepis przyprawami, chili, imbirem lub alkoholem, takim jak whisky lub wino deserowe, według własnego gustu.