DIY-Sushi: przydatne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

DIY-Sushi: przydatne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

Przygotowanie sushi we własnej kuchni - aby je zrobić nie potrzebujesz ani nadzwyczajnych umiejętności kulinarnych ani supermocy. Potrzebne akcesoria, kilka wskazówek od profesjonalistów oraz wysokiej jakości składniki sprawią, że ten przysmak z Japonii zagości w Twojej kuchni. Pamiętaj: ćwiczenie czyni mistrza - nie poddawaj się, jeśli pierwsza próba będzie nieudana. Ważne jest, abyś miał radość z gotowania!

Podstawowe wyposażenie to połowa sukcesu
Właściwie niewiele potrzeba: bambusowa mata, którą można kupić w azjatyckich sklepach pod nazwą „makisu” i naprawdę ostry nóż. Naprawdę ostre, ponieważ przy krojeniu wąskich pasków warzyw, ryb i wodorostów wymagane są czyste cięcia. Ostry nóż potrzebny będzie Ci również do pokrojenia już gotowych rolek sushi - w innym razie Twoja praca pójdzie na marne, a zawinięte sushi się po prostu rozwali. Prawdziwy sushi su to wysokiej jakości ocet ryżowy i nie może go zabraknąć; sprawia, że ryż jest gładszy i nadaje mu typową, kwaśną nutę. Wyjątki potwierdzają regułę: oryginalna łyżka do ryżu – Shamoji – nie jest koniecznością, ale pomaga w mieszaniu, przekładaniu i rozsypywaniu ryżu. Równie dobrze sprawdza się szeroka łyżka drewniana lub plastikowa.

Nie ma sushi bez ryżu
W jaki sposób ryż zawsze się udaje? Po pierwsze, używaj tylko prawdziwego ryżu do sushi i postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami dotyczącymi przygotowania. Po drugie, i to jest profesjonalna wskazówka, którą powinieneś wziąć sobie do serca, dokładnie umyj ryż przed gotowaniem. Powinno się to zrobić trzy lub cztery razy, aż woda będzie czysta; to usuwa nadmiar skrobi. Następnie mistrzowie zanurzają ryż w garnku z odpowiednią ilością wody – około 300 ml wody na 250 g ryżu – przez 20 do 30 minut. Dopiero wtedy ryż przykrywa się i gotuje na najniższym poziomie przez około 18 minut. Następnie ten biały przysmak odstawia się z kuchenki i zostawia pod przykryciem na kolejne 8 minut. Po tej przerwie można ostrożnie wymieszać sushi z octem ryżowym. Jednak: nie mieszaj! Profesjonaliści ostrożnie spulchniają ziarna ryżu widelcem lub szpatułką i wlewają sushi su tylko do rozluźnionych części. Na tym etapie ryż zwykle ostrożnie przesypuje się do drewnianej lub ceramicznej miski i pozostawia do ostygnięcia, aż będzie letni, na około 40 minut.

Więcej przydatnych wskazówek od profesjonalistów, aby wszystko się udało:

Ryż przykleja się do rąk? Doświadczeni mistrzowie zwilżają dłonie niewielką ilością wody z octem, wtedy ziarna mniej się przyklejają, a ryż można bezproblemowo przetwarzać. Możesz do tego przygotować małą miskę wody z octem.

Twoja pierwsza rolka sushi jest gotowa i wystarczy ją porcjować? Najostrzejszy nóż działa jeszcze dokładniej, jeśli zwilżysz go lekko wodą.

Dobrze wymieszaj ocet ryżowy sushi su – tak to się robi: jeżeli masz już przygotowany ryż sushi, powinieneś przygotować następującą mieszankę: wymieszaj około 25 ml octu ryżowego z 8 g cukru; W razie potrzeby dodaj 4 g soli. Prosimy nie używać misek stalowych - mogą korodować pod wpływem octu. Lepsze są pojemniki wykonane z drewna, bambusa, ceramiki lub szkła.

Sztuczka z folią: w przypadku rolek kalifornijskich ryż rozprowadza się bezpośrednio na bambusowej macie, bez glonów nori. Aby zapobiec przywieraniu ryżu do maty, rozprowadź ciasno folię spożywczą na macie bambusowej i wsuń krawędzie pod matę.

Teraz dwie dodatkowe wskazówki, które z pewnością zadowolą kosmopolitów: jeśli chcesz udowodnić autentyczność, nigdy nie zanurzaj ryżu w sosie sojowym. Zwilża się nim tylko rybę lub norialge. Tosty po japońsku? Kanpai!