Krótka historia handlu przyprawami

Przyprawy towarzyszą ludziom już od wieków. Istnieją dowody , że już w  w czasie neolitu je używano . Później stały się produktem luksusowym  i były nawet powodem prowadzonych wojen. Poniżej krótka fascynująca historia  handlu przyprawami.

Najstarsza wiedza o wykorzystaniu roślin jako przypraw  w Europiw sięga do czasów neolitu. Znaleziska w grobowcach  i jaskiniach  sugerują, że używano  zioła do przyprawiania potraw. 

Poprzez wykopaliska na Bliskim Wschodzie odkryto, że już kilka tysięcy lat temu  prowadzono handel z przyprawami. Niektóre ze znalezionych przypraw mogły się tam znajdować tylko  poprzez prowadzenie handlu.

Z Mezopotamii, pochodzą pierwsze pisemne dowody . Trzy gliniane tablice  z czasów około 1750 przed Chrystusem znalezino, na których zostało zapisane  ponad 30 recept .W nich odgrywa przede wszystkim czosnek, kmin i kolendra najważniejszą rolę. Ale również w grobowcach egipskich znalezono przyprawy . W tych czasach używano je głównie  jako składnik perfum.

Poprzez szlak  jedwabiu , który istniał od czasów  epoki brązu dotarły po raz pierwszy przyprawy azjatyckie do Europy. W 1.wieku po Chrystusie  odkryto drogę morską do Indii. Rzymskie Imperium  importowało pieprz , ceny spadały i pieprz rozprzestrzenił się w całym Imperium. 

Około 330  po Chrystusie  wzrósł Konstantynopol do metropoli handlu  przypraw i gałka muszkatołowoa oraz goździki odkryły Europę. Z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego  załamał się handel  z Indiami i "Szlak jedwabiu" pozyskał ponownie na znaczeniu.

Już wtedy miały przyprawy znaczenie w medycynie . W średniowieczu  zajmował się przyprawami głównie  zakon Benedyktynek . Im przypisywano aż do XVIII wieku magiczne działanie.

Statusem symbolu  dla  wyższych klas stały się przyprawy poprzez  wyprawy krzyżowe (XI - XIII wiek). Wówczas były tak  cenne , że je traktowano jak klejnoty. 

Ceny wzrastały wyżej i wyżej. Tylko w XV wieku podniosła się cena pieprzu trzydziestokrotnie w drodze z Indii do Wenecji  - w tych czasach centrum handlu przyprawami. Aby importować przyprawy taniej , szukano nowe drogi i trasy  handlowe  do Indii. To jest czas największych odkryć Krzysztofa Kolumba.  czy Vasco da Gama. 

Wraz z odkryciem Ameryki,doszło do rewolucji smaków w "sataym świecie". Jak Vasco da Gama odkrył drogę morską do Indii zaczął się wyścig o przyprawy, pieniądze i władzę. 

Portugalia stała się poprzez odkrycie Vasco da Gamy, w ciągu nocy, potęgą o skali światowej, ponieważ bardzo szybko zawładnęła większością regionów produkujących przyprawy  To słoneczne miejsce chcieli zawładnąć Holendrzy. Dla nich był każdy  środek dobrym, który prowadził tylko do jednego celu - rozwój władzy  i jej poszerzanie. Oni wyparli Portugalczyków, z tubylców zrobili niewolników i podnosili bezlitośnie ceny . Nawet własne produkty niszczyli, aby było mniej  dostaw  i aby osiągnąć  lepszy zysk. Aż do XVIII wieku byli Holendrzy  w czołówce.

I wtedy nagle załamał się monopol. Francuski  urzędnik  zdołał w roku 1770 , w ryzykowny sposób przywieźć sadzonki  gałki muszkatołowej i goździków  z obszaru  wysp Moluki  i umożliwił ich hodowlę w koloniach francuskich. Równolegle  szkodzili sobie Holendrzy sami poprzez prowadzenie wojen, korupcję i zadłużenia. Przyprawy zglobalizowano  i w coraz więcej regionach zaczęto je hodować , głównie tam, gdzie rośliny nie były zadomowione. I niedługo po tym załamał się monopol Hiszpanów na wanilię.

W ten sposób doszło do spadku cen. W XIX wieku  było możliwe dla wielu mieszkańców Europy stosowanie przypraw  egzotycznych , one stały się czymś dobrym dla każdego.