Wyspy Korzenne - co kryje się pod tą legendarną nazwą?

Wyspy korzenne, nazwa niby znana, ale gdy spojrzymy na mapę nie możemy ich nigdzie znaleźć. Gdzie one właściwie są położone?

Wyspy, które wcześniej nazywane były Wyspami Korzennymi, dziś znane są pod nazwą Moluki. Jest to indonezyjski archipelag, który zajmuje powierzchnię 75 tys. km². Największym miastem archipelagu i stolicą prowincji Moluki jest Ambon, a całkowita liczba ludności wynosi około 2,1 milionów osób.

Moluki były już zamieszkiwane przed dziesiątkami tysięcy lat. Handel przyprawami był już napędzany przez rdzennych mieszkańców i to długo przed tym, zanim na wyspę dotarli Europejczycy.

W XVI wieku Moluki zostały nazwane Wyspami Korzennymi. Ze względu na dużą ilość aromatycznych roślin, które rosły na archipelagu. Wyspy stały się wkrótce ważną bazą w handlu przyprawami korzennymi.

Wyspy korzenne są ojczyzną gałki muszkatołowej i goździków. Przyprawy te były wcześniej na wagę złota, dlatego też kontrola nad Molukami była wówczas synonimem bogactwa.

Walka o przejęcie kontroli nad monopolem przypraw rozgorzała między Europejczykami od 1512 roku. Zacznijmy jednak od początku. Po tym jak Vasco da Gama odkrył drogę morską do Indii nie trwało to długo, gdy inne wyprawy udawali się dalej na wschód i odkryli Wyspy Korzenne.

Portugalczycy byli pierwszymi Europejczykami, którzy wylądowali na wyspie Ambon w 1512 roku i przejęli handel korzeniami. W następnych stuleciach wywiązała się ostra walka pomiędzy Brytyjczykami, Holendrami, Hiszpanami i Portugalczykami, aby przejąć kontrolę nad archipelagiem. Zwycięstwo odnieśli w 1663 roku Holendrzy. Holenderska Kompania Wschodnioindyjska opanowała południową część Moluków. Byli oni wtedy jedynymi dostawcami gałki muszkatołowej i goździków i tym samym mogli ustalać ich cenę. Monopol ten został przerwany w 1769 roku, gdy młodemu Francuzowi udało przemycić się sadzonki gałki muszkatołowej ma Mauritius i tam go uprawiać.

Interesujące ciekawostki: Wyspy Korzenne były również powodem, dla którego po raz pierwszy opłynięto ziemię. Portugalski podróżnik i żeglarz Ferdynand Magellan chciał znaleźć drogę na Wschód na Wyspy Korzenne. Wyprawę tę sfinansował król Hiszpanii Karol V. Po kilku miesiącach załoga dotarła do Filipin. Magellan zginął na drodze w konfliktach zbrojnych z tubylcami. W 1522 roku pozostała załoga wróciła do Hiszpanii. Z pięciu statków, które wyruszyły w rejs z Magellanem powrócił tylko jeden do Hiszpanii. Był on załadowany 26 tonami przypraw. Pomimo dużych strat utraconych statków, król Hiszpanii zyskał jeszcze ok. 500 złotych dukatów