Herbata - zdrowa, smaczna, różnorodna

Żaden inny napój nie jest tak różnorodny jak herbata. Poza tym, że herbaty świetnie i bardzo różnie smakują, są także bardzo zdrowe.

W dzisiejszych czasach herbata określa napój spożywany dla przyjemnosći, zalewany gorącą wodą. Herbaty składają się z różnych części roślin. W zależności od rośliny używane są liście, pączki, kwiaty, łodygi, kora lub korzenie.

Jako klasyczną herbatę określa się napoje, które są otrzymywane z prawdziwych roślin herbaty. W XVIII w. popularne zaczęły być napary z ziół i owoców. Także one są w języku niemieckim i częściowo w języku polskim określane jako herbata. Inne kraje mają własną nazwę.

Spójrzmy bardziej szczegółowo na różne rodzaje herbaty:

Herbata

Klasyczna herbata w Azji już od wieków jest spożywana dla przyjemności. Pierwsze herbaty dotarły do Europy w XVII wieku. Wcześniej wykorzystywano tylko świeże liście herbaty. Wadą było, że liście szybko się psuły. W związku z tym zaczęto przeprowadzać kontrolowaną fermentację i suszenie. W ten sposób herbata pozostaje dłużej trwała.

Produkcja herbaty tradycyjnie odbywa się w pięciu krokach. Najpierw pozostawia się zebrane herbaciane liście do zwiędnięcia, by zrobiły się miękkie. Następnie się je zwija, co oznacza, że liście są łamane, a olejki eteryczne uwalniane. Po przesitkowaniu do różnych grup jakościowych zostają utlenione (lub nie) i w końcu osuszone.

W zależności od materiału wyjściowego i procedury istnieją cztery formy klasycznej herbaty. Różnią się one stopniem utlenienia:

  • Zielona herbata: ta herbata nie zostaje utleniona.
  • Biała herbata: Również ta herbata nie jest poddawana utlenieniu. Dla białej herbaty mogą być wykorzystane tylko nowe pędy.
  • Oolong: ta herbata jest częściowo utleniana, odbywa się to w kontrolowanych warunkach.
  • Czarna herbata: Ta herbata jest w pełni utleniona.

Herbata zawsze zawiera kofeinę, niektóre nawet do 5%. Jest to znacznie więcej kofeiny niż w ziarnach kawy. Ponieważ herbata jest zaparzana z wiekszą ilością wody niż kawa, to zawartość kofeiny w napoju jest mniejsza.

Oprócz kofeiny, której niektórzy ludzie nie tolerują, herbata ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Zawiera np. wiele flawonoidów i polifenoli. To są silne przeciwutleniacze. Regularna konsumpcja herbaty wpływa np. pozytywnie na naczynia krwionośne i może nawet zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Szczególnie zielona herbata stała się modnym napojem i jej zdrowotny wpływ jest doceniany. Zielona herbata jest właściwie równie zdrowa, jak czarna herbata. Ilość flawonoidów, które organizm przyjmuje z obu odmian jest praktycznie taka sama.

Ziołowa herbata

Herbaty ziołowe są już od ponad tysiąca lat używane jako środek leczniczy na wiele drobnych dolegliwości. Historia herbaty ziołowej jako używki jest bardzo krótka, około dwustu lat.

Niemniej jednak, te herbaty maja wiele zalet. Po pierwsze, nie zawierają kofeiny, co sprawia, że ​​dla ludzi, którzy nie tolerują substancji pobudzający, są bardzo ciekawe. Mają jednak wiele innych składników. Najważniejszymi są olejki eteryczne, które nadają herbacie smaku. Zioła są pełne olei, które mają zdrowy wpływ na organizm. Zawierają również wiele witamin, pierwiastków śladowych, substancji mineralnych i polifenoli. Czyli wszechstronna, zdrowa mieszanka.

Herbaty ziołowe są obecnie uprawiane głównie w Europie Wschodniej i Południowej, Niemczech, Chinach, Egipcie i Ameryce Południowej. Poszczególne składniki tj. kwiaty lipy czy czarnego bzu pochodzą częściowo z dzikiego zbioru.

Aby długo cieszyć się z pełnego smaku herbat ziołowych, należy je przechowywać w suchym, chłodnym, ciemnym miejscu w szczelnie zamkniętym naczyniu. W przeciwnym razie z czasem stracą cenne składniki.

Owocowa herbata

Herbaty owocowe są bardzo zróżnicowane w smaku, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Zawsze zależy to od owoców, którą zostały ze sobą zmieszane. Ponieważ istnieje praktycznie nieograniczona ilość możliwości mieszania, herbaty owocowe posiadają spektrum smaku, który waha się od owocowego i kwiatowego przez słodki i pikantny po łagodny i cierpki.

Interesujące jest to, że nie jest jeszcze możliwe uprawianie wszystkich owoców stosowanych w herbatach. Np. dzika róża musi wciąż być zbierana ręcznie.

Zwłaszcza w okresie powojennym herbaty owocowe zyskały na popularności. Brakowało herbaty i kawy, dlatego wykorzystywano rodzime owoce do zaparzanych napojów.

Herbaty owocowe nie zawierają kofeiny i posiadają kilka zdrowych składników. Należą do nich olejki eteryczne, witaminy, minerały, itp. Przechowywane powinny być tak samo jak herbaty ziołowe, więc w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, zapakowane hermetycznie.