Ocet - tysiącletnia przyjemność

Ocet - tysiącletnia przyjemność

Jeden z najstarszych artykułów spożywczych na świecie, którego nie braknie w żadnej kuchni: ocet. Przeczytaj więcej o tym fascynującym produkcie tutaj.

Dzięki swojej wszechstronności, ocet cieszy się od tysięcy lat sukcesem i pozycją. Jest nie tylko artykułem spożywczym, ale także środkiem konserwującym i ma pozytywny wpływ na dobre samopoczucie i zdrowie.

Ocet jest jednym z najstarszych produktów spożywczych, dlatego produkcja octu jest jedną z najstarszych technik kulturowych na świecie. Chociaż produkcja octu zmieniła się z biegiem czasu, wiele rzeczy pozostało niezmienionych. Podstawowymi składnikami są jak do dzisiaj alkohol i bakterie kwasu octowego.

Historia octu

Nie wiadomo kiedy produkcja octu dokładnie się rozpoczęła. Faktem jest, że nawet najstarsze cywilizacje, Babilończycy i Egipcjanie, produkowali i cenili ocet. W tym czasie ocet był prawdopodobnie wytwarzany z kwaśnych soków owocowych, wina lub piwa. W przeciwieństwie do dzisiaj ocet pito wtedy głównie rozcieńczonego z wodą. To nie tylko służyło jako orzeźwienie, ale często było jedyną opcją. Warunki higieniczne w czasach starożytnych oczywiście nie były najlepsze, dlatego wodę często pito tylko po dodaniu octu, który zabija zarazki.

Poza tym był już wtedy i później, jak w średniowieczu, ceniony jako środek leczniczy.

Ocet i dobre samopoczucie

Jako naturalny środek leczniczy, ocet ma wiele zalet, ze względu na jego niski poziom pH. Ocet podobno

  • wzmacnia florę jelitową
  • ma działanie przeciwgorączkowe (okład z octem)
  • wspiera trawienie
  • pozytywnie wpływa na stosunek kwasowo-zasadowy organizmu.

Produkcja

Z czasem pojawiły się różne procedury. Zasadniczo ocet można uzyskać na dwa sposoby: poprzez fermentację z użyciem bakterii kwasu octowego lub poprzez rozcieńczenie esencji z octu. Ten ostatni służy przede wszystkim do produkcji octów przemysłowych.

Do kuchni, a więc dla nas ważniejszy jest ocet fermentacyjny. Oto kilka metod, których główną cechą odróżniającą jest czas potrzebny do wyprodukowania octu. Im szybciej powstaje ocet, tym niższa jego jakość.

Podstawowym składnikiem jest zawsze płyn alkoholowy lub skrobiowy. Do tego dodaje się bakterie kwasu octowego, które fermentują cukier. Ten podstawowy proces jest zawsze taki sam z fermentowanymi octami, ale odpowiednie wykonanie różni się. W dzisiejszych czasach stosuje się np. metodę ociekową. W tym przypadku do płynu dodaje się do pływający nośnik, na którym osadzają się bakterie kwasu octowego. Ze względu na większy obszar, ilość bakterii jest wyższa, dlatego produkcja octu jest szybsza.

Najlepsze octy na świecie są dziś przechowywane w drewnianych beczkach, gdzie dojrzewają powoli (do 30 lat). Im starszy ocet, tym lepszy smak, tym wyższa jakość.

Pyszne i wszechstronne

W Piccantino szczególnie cenimy ocet z uwagi na jego niezrównany smak i różnorodność zastosowań. Oprócz głównego zastosowania, dziś jako przyprawa do sałatek, jest również podstawowym składnikiem w produkcji domowej musztardy. Ocet o wysokiej jakości można pić jako aperitif lub digestif. W lecie ocet rozcieńczony wodą nadal zapewnia wspaniałe orzeźwienie i oczywiście może służyć jako środek konserwujący dla marynowanych warzyw.

Na Piccantino zebraliśmy specjalne przysmaki z octem. Tutaj znajdziesz nasz wybór.