Moszcz: Teraz nowość w Piccantino

Całkowita nowość w asortymencie Piccantino: Moszcz. Przyjęliśmy go do naszego asortymentu z okazji, aby poznać bliżej wyjątkowy ten napój. Moszcz ma długą historię, przy czym coraz większą wartość kładzie się na jego jakość.

Określenie 'moszcz' pochodzi od łacińskiego i oznacz "młode wino". Produkcja tego napoju jest bardzo prosta: wino jest wytłaczane, co znaczy wyciskane z owoców. Uzyskany, poprzez wytłoczenie sok owocowy, jest fermentowany, co jednak nie jest wykonywane przy każdym moszczu. Podczas fermentacji drożdżak, który jest zawarty w cukrze owocowym, przemienia się w alkohol. Ten proces trwa od 10 do 20 dni.

Do produkcji wina są wykorzystywane winogrona, jabłka, albo gruszki. Inne fermentowane soki owocowe nie są określane jako moszcz. Przy jabłkach i gruszkach wykorzystuje się rodzaje, które są określane jako owoce moszczu. Oznaczają się one dużą zawartością taniny.

Moszcz ma w Europie już dosyć długą tradycję. Już Celtowie produkowali ten wyjątkowy napój. Stosowali oni go w pierwszej linii do wspierania trawienia. Również w późniejszych wiekach moszcz był wysoko ceniony, przede wszystkim, ponieważ był produkowany bez dużego wysiłku. Istnieją dokumenty nawet z 19 wieku, które potwierdzają ważność tego napoju w odżywianiu.

Dzisiaj moszcz staje się coraz bardzie popularny jako używka. Dlatego istnieją tymczasem już różne kryteria, które są wykorzystywane do oceniania jego jakości. Cudowny, wysokiej jakości moszcz ma jasny kolor, bez zmętnienia oraz owocowy zapach i zawiera z natury kwas węglowy. Zawartość alkoholu leży pomiędzy 6-8% vol.

Dzięki współgrze kwasów, garbników i cukru resztkowego można rozróżnić różne rodzaje smaków: łagodny, pół-łagodny, silny i resch.

Na dużych powierzchniach w Styrii są uprawiane jabłonie, które oferują optymalne założenie do produkcji moszczu jabłkowego. Różne rodzaje jabłek z różnymi cechami smakowymi są podstawą dla różnych odmian moszczu z różnymi smakami od wytrawnych po słodkie.