Oregano - pikantne legendy i lecznicze efekty.

W porównaniu z innymi przyprawami jest oregano używane dopiero od paru lat jako przyprawa. Ale za to zdobyło ono od razu jedno z czołowych miejsc. Dzisiaj stoi na czele przypraw kuchni śródziemnomorskiej. Oregano jest również cenione od tysięcy lat jako środek leczniczy , co potwierdza wiele tradycyjnych legend.

Nazwa oregano pochodzi z języka greckiego i przyszła przez Włochy do Niemiec. O pierwotnym znaczeniu tego słowa niestety można dzisiaj tylko spekulować. Oregano ma wiele innych nazw jak lebiodka pospolita czy dziki majeranek. Ostatnia nazwa jest o tyle interesująca, że oregano jest faktycznie spokrewniony z majerankiem. Ciekawym jest, że obydwie rośliny smakowo całkowicie razem nie pasują.

Roślina pochodzi pierwotnie z regionu śródziemnomorskiego, ale dzisiaj jest uprawiana na całym świecie w ciepłych i umiarkowanych szerokościach geograficznych. Ona należy do rodziny jasnotowatych , osiąga wysokość kolan , jest lekko owłosiona i czuje się wspaniale na podłożu wapiennym. Jej kwiaty posiadają bardzo słodki nektar (76%)..

Od starożytności do czasów współczesnych, wędrują różne legendy o tej pikantnej przyprawie. W starożytności było kadzenie domów konieczne jako ochrona przed demonami . W średniowieczu przypisywano roślinie własności cudotwórcze . Jako magiczne ziele była przechowywana przez czarownice i miała podobno przepędzać diabła.Aż do współczesnych czasów wierzono , że oregano wzmocni miłość świeżo poślubionych mężów.

Aczkolwiek jest ono znane już od czasów starożytności jako roślina lecznicza , zostało użyte jako przyprawa dopiero od 300 - 400 lat. Ono jest typowe dla kuchni śródziemnomorskiej . We Włoszech, Hiszpanii i Grecji przyprawia się nim bardzo wiele potraw. Jego aromatycznie - korzenny , lekko słodkawy smak rozwija się najlepiej, jeśli jest oregano razem gotowane . Ono pasuje wspaniale do makaronu, pizzy , warzyw, ryb i sosów. Z przyprawami tymiankiem i rozmarynem harmonizuje bardzo dobrze.

Jako zioło lecznicze użyto oregano już w I wieku po Chrystusie . Obok działania pobudzającego apetyt miało mieć działanie rozjaśniające nastrój . Stąd pochodzi też jego niemiecka nazwa "wohlgemut".

Oregano ma korzystny wpływ na trawienie i ma, ze względu na zawarte olejki eteryczne działanie hamujące zapalenia , dlatego jest używany przy chorobach dróg oddechowych.

Jak widać istnieje więcej niż wystarczająco powodów , aby umieścić oregano częściej w jadłospisie.