Oregano - pikantne legendy i lecznicze efekty.

Oregano - pikantne legendy i lecznicze efekty.

W porównaniu z innymi przyprawami jest oregano używane dopiero od paru lat jako przyprawa. Ale za to zdobyło ono od razu jedno z czołowych miejsc. Dzisiaj stoi na czele przypraw kuchni śródziemnorskiej. Oregano jest również cenione od tysięcy lat jako środek leczniczy , co potwierdza wiele tradycyjnych legend.

Nazwa oregano pochodzi z języka greckiego i przyszła przez Włochy do Niemiec. O pierwotnym znaczeniu tego słowa niestety można dzisiaj tylko spekulować. Oregano ma wiele innych nazw jak lebiodka pospolita czy dziki majeranek. Ostatnia nazwa jest o tyle interesująca, że oregano jest faktycznie spokrewniony z majerankiem. Ciekawym jest, że obydwie rośliny smakowo całkowicie razem nie pasują.

Roślina pochodzi pierwotnie z regionu śródziemnomorskiego, ale  dzisiaj jest uprawiana  na całym świecie  w ciepłych i umiarkowanych szerokościach geograficznych. Ona należy do rodziny jasnotowatych , osiąga wysokość kolan , jest lekko owłosiona  i czuje się wspaniale na podłożu  wapiennym. Jej kwiaty posiadają bardzo słodki nektar (76%)..

Od starożytności do czasów współczesnych, wędrują różne legendy  o tej pikantnej przyprawie. W starożytności było  kadzenie domów konieczne jako ochrona przed demonami . W średniowieczu  przypisywano roślinie własności cudotwórcze . Jako magic'zne ziele była przechowywana przez czarownice  i miała podobno przepędzać diabła.Aż do współczesnych czasów  wierzono , że oregano  wzmocni miłość świeżo poślubionych mężów. 

Aczkolwiek jest ono znane  już od czasów starożytności  jako roślina lecznicza , zostało użyte jako przyprawa  dopiero od 300 - 400 lat. Ono jest typowe dla kuchni śródziemnomorskiej . We Włoszech, Hiszpanii i Grecji  przyprawia się nim bardzo wiele potraw. Jego aromatycznie - korzenny , lekko słodkawy smak  rozwija się najlepiej, jeśli jest oregano razem gotowane . Ono pasuje wspaniale do makaronu, pizzy , warzyw, ryb i sosów. Z przyprawami tymiankiem i rozmarynem harmonizuje  bardzo dobrze.

Jako zioło lecznicze  użyto oregano już w I wieku po Chrystusie . Obok działania pobudzającego apetyt  miało mieć działanie rozjaśniające nastrój . Stąd pochodzi też jego niemiecka nazwa "wohlgemut".

Oregano ma korzystny wpływ na trawienie i ma, ze względu na zawarte olejki  eteryczne  działanie hamujące zapalenia , dlatego jest używany przy chorobach dróg oddechowych. 

Jak widaś istnieje więcej niż wystarczająco  powodów , aby umieścić oregano cząściej w jadłospisie.