Szałwia - smaczna- zdrowa roślina

Szałwię można znaleźć praktycznie na każdym zakątku świata. Wyjątek to Antarktyda i Australia. Ze względu na jej szeroki obszar występowania jest ona znana już od wieków i bardzo ceniona jako roślinna lecznicza i przyprawa.

Szałwia należy do gatunku roślin z jasnowatych. Na całym świecie istnieje około 1000 różnych rodzajów szałwii, najczęściej są to zielone krzewy lub półkrzewy. Przy takiej różnorodności istnieją także duże różnice w jej wyglądzie. Możemy znaleźć rodzaje szałwii, które osiągają ponad jeden metr, a inne tylko kilka centymetrów. Kwiaty również mogą się różnić między sobą. W Europie Środkowej jest rozpowszechniona wspólna szałwia, która ma fioletowe, czasami także białe kwiaty. Inne rodzaje mają także pomarańczowe lub czerwono świecące kwiaty. Przy tych wszystkich różnicach istnieje jednak wielka cecha wspólna: szaro-zielone liście.

W Europie szałwia była popularna na początku w Dalmacji i Macedonii. Rozpowszechniła się jednak w krótkim czasie na całym kontynencie. Roślina ta została szybko otoczona różnymi legendami, której lecznicze siły są znane już od tysiącleci. Druidzi byli zdania, że za pomocą szałwii można ożywić zmarłych, a podczas wielkiej zarazy w średniowieczu wierzono, że szałwia może powstrzymać chorobę. Jako przyprawa była ona wykorzystywana dopiero w późniejszym czasie. Dzisiaj szałwia jest uprawiana przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnomorskiego, na Krymie, w Irlandii, Skandynawii i USA.

Szałwia ma silny, balsamicznie-aromatyczny zapach oraz aromatycznie - gorzki smak. Gdyż roślina ta zawiera eteryczne olejki oraz gorzkie taniny. Jest wykorzystywana przede wszystkim we włoskiej kuchni i pasuje cudownie do potraw z mięsem, drobiem, rybą i dziczyzną. Szałwia jest dostępna świeża lub suszona, przy czym szałwia w suszonym stanie jest aromatyzowana z powodu skoncentrowanych składników.

Już nawa gatunku "Salvia" wskazuje na długie zastosowanie szałwii jako roślinny leczniczej. Określenie pochodzi od łacińskiego pojęcia "salvare" co oznacza leczyć. Szałwia jest wykorzystywana przy kaszlu i chrypie. Ma również kojące działanie na żołądek oraz może zmniejszyć przeziębienie przy regularnym zastosowaniu. Dzięki antyseptycznym składnikom czynnym działa ponadto przy problemach z dziąsłami. Roślina ta ma nie tylko zastosowanie jako przyprawa i środek leczniczy. Szałwia ma wszechstronne zastosowanie. W Ameryce Południowej jest wykorzystywana jako środek do wędzenia. W perfumiarstwie natomiast jest wykorzystywana jako odświeżacz do powietrza, jako środek do włosów oraz preparat do odpędzania owadów. Szałwia jest także popularnym składnikiem past do zębów, może być wykorzystywana również jako kompost akceleratora.