"Super gwiazdy" wśród roślin

Przyprawy smakują. Dlatego są one tak popularne. To co sprawia, że smak przypraw jest jeszcze bardziej smaczny, są ich pozytywne właściwości. Przyprawy zawierają mianowicie bogate składniki, które mają pozytywny wpływ na zdrowie.

Już wspomniane składniki należą przede wszystkim do kategorii surowców wtórnych.

Obejmują niektóre olejki eteryczne, składniki nadające gorzkość, ostrość i barwniki. Do ostatniej kategorii należą flawonoidy, które stymulują system immunologiczny i chronią komórki. Składniki nadające ostrości i gorzkości stymulują układ trawienny.

Niektóre przyprawy nie są tak jak inne. Istnieje kilka szczególnie silnych "półbogów", które obok eksplozji smaku, są jednocześnie bombą surowców wtórnych. Poniżej podany jest wybór tych "super przypraw" wraz z ich wspaniałymi właściwościami.

Bazylia nazywana "królewskie zioło", zalicza się do przeciwzapalnych ziół. Stosowana jest głównie w regionie Morza Śródziemnego przy barku apetytu, przy problemach trawiennych lub przy zapaleniu gardła. Bazylia ma wysoką zawartość mineralnych składników potasu, magnezu i wapnia oraz zawiera miedzy innymi witaminę A i witaminy z grupy B.

Goździk pochodzi z drzewa goździkowego. To rodzaj rośliny, która pochodzi z Azji południowo- wschodniej. Wysuszone pąki kwiatowe silnie pachną oraz mają piecząco ostry, słodki i aromatyczny smak. Dzięki bardzo wysokiej zawartości olejków eterycznych goździki mają silne przeciwzapalne i antyseptyczne działanie. Są dlatego, ze względu na ich przeciwbólowe działanie często stosowane przy bólach zębów i dziąseł. Ponadto wspierają ciało przy problemach trawiennych.

Kminek rzymski lub kmin to azjatycka roślina, pomimo jej nazwy, nie jest spokrewniona z normalnym kminkiem. Ma świeży, ostry, aromatyczny smak i typowy charakter przypraw kuchni indyjskiej. Zawarte olejki eteryczne i składniki aromatyczne działają pozytywnie na trawienie. Ponadto pomaga on w odtruwaniu ciała. Kminek rzymski posiada wiele żelaza, jak również witaminy A i C.

Kurkuma ma wiele innych nazw. Czasem mówi się na nią także ostryż, szafranica bądź żółcień, należy do rodziny imbirowatych i pierwotnie pochodzi z Azji Południowej. Za jej żółty kolor jest odpowiedzialna zawarta w niej kurkumina. To składnik, który sprawia, że kurkuma jest tak zdrowa. Kurkuma posiada silne antyoksydacyjne i przeciwzapalne właściwości. Ponadto jej przeciwnowotworowe właściwości zostały potwierdzone przez wiele badań oraz zmniejsza resorpcję kości. Kurkumina nie jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego jest wchłaniana przez jelito w bardzo małej ilości. W połączeniu z czarnym pieprzem wchłanianie może ulec poprawie.

Nazwa rozmaryn pochodzi z łaciny, od ros – rosa i marinus – morze, co oznacza tytułową morską rosę. Ta roślina zwiera dużo olejków eterycznych i antyoksydantów. Przypisuje się jej właściwości wspierające koncentracje oraz poprawiające proces trawienia i krążenie.

Tymian jest silną cierpką przyprawom oraz ma lekko gorzki smak. Był już stosowany w starożytności, aby pobudzać ducha i zmysły. W średniowieczu wykorzystywano go jako roślinę leczniczą, przede wszystkim do leczenia chorób układu oddechowego oraz przy bólu gardła. Pomaga przy problemach trawiennych i przypisuje się mu pozytywne działanie na system odpornościowy.

Nie powinno się w tym sensie zapominać, że coś zwyczajnego lub bez wyrazu może się przemienić w coś nadzwyczajnego dla smaku i w coś dobrego dla ciała, jeśli będzie udoskonalane przyprawami.