Cudowny produkt - konopie

Cudowny produkt - konopie

Konopie to jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Najwcześniejsze dowody stosowania przez ludzi włókna konopnego pochodzą z trzeciego tysiąclecia p.ne. Nie jest to zaskakujące, ponieważ konopie to niezwykle wszechstronna roślina. Do XX wieku włókna konopne były używane do produkcji płótna i lin. Także dzisiaj nadal wytwarzanych jest wiele produktów z konopi. Należą do nich tekstylia, celuloza i tworzywa sztuczne. Roślina jest używana nie tylko jako roślina włóknista, ale także jako roślina oleista. Oznacza to, że można z niego również uzyskać żywność i leki.

W ostatnich latach konopie stały się coraz bardziej popularne jako żywność. Zaczęło się od trendu wegetariańskiego i wegańskiego, a wraz z falą superfood, ta wszechstronna roślina dokonała ostatecznego przełomu. Konopie są bowiem bardzo zdrowe. Nasiona konopi są szczególnie interesujące w zastosowaniu jako żywność. Mają kolor od brązowych po czarno-szare, średnicę od trzech do czterech milimetrów i są zamknięte w łupince. Mają cierpki i pikantny smak i przypominają orzechy. Możesz ich używać także podczas gotowania. Stosowane są jako dodatek do zup i sałatek, można je znaleźć w musli i deserach, dobrze prezentują się również w wielu daniach wegetariańskich.

Po zmieleniu nasiona można wykorzystać do pieczenia, nawet jako substytut zwykłej mąki kukurydzianej. Można je również tłoczyć. Uzyskany w ten sposób olej jest niezwykle smaczny i doskonale pasuje do sałatek, dań warzywnych czy pesto.

Oprócz nasion konopi, do wytwarzania produktów spożywczych wykorzystuje się również kwiaty i liście konopi, które są głównie suszone i oferowane w postaci herbaty.

Ogólnie rzecz biorąc, asortyment żywności konopnej jest bardzo duży, lecz większość z nich, np. czekolada konopna lub mus, nie są jeszcze bardzo rozpowszechnione.

Konopie są zdrowe

Mówi się, że produkty z konopi mają wiele korzyści zdrowotnych. Mówi się, że obniżają poziom cholesterolu, pomagają schudnąć i budować mięśnie, a nawet zapobiegają rakowi. Mówi się również, że działają zapobiegawczo przeciwko nadciśnieniu i chorobom sercowo-naczyniowym oraz wzmacniają układ odpornościowy. Dopiero okaże się, czy te informacje się potwierdzą. (Chociaż roślina konopi jest używana przez ludzi od tak dawna, dopiero niedawno rozpoczęto intensywne badania nad jej pozytywnymi skutkami. Wstępne odkrycia są z pewnością pozytywne, ale jest jeszcze za wcześnie, aby móc powiedzieć na jej temat coś więcej).

Wiadomo jednak: z żywieniowego punktu widzenia sensowne jest spożywanie produktów z konopi. Nasiona konopi są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, tj. kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 w stosunku 1:3, co jest bardzo korzystne dla organizmu. Ponadto nasiona konopi zawierają nie tylko dużo łatwo przyswajalnego białka, które można uznać za pełny substytut białka zwierzęcego, ale są również bogate w witaminy B1, B2, B6 i E. Ponadto zawartość minerałów tj. żelazo, wapń, magnez i fosfor jest bardzo wysoka.

Produkty z konopi nie są odurzające

Roślina konopna wytwarza ponad 60 różnych kannabinoidów. Dwa najbardziej znane to THC i CBD.

W przeciwieństwie do CBD, THC ma silne działanie psychoaktywne i halucynogenne, dlatego konopie zostały zakazane w wielu krajach. Jednak tylko odmiany konopi o zawartości THC poniżej 0,3% mogą być używane do produkcji żywności w Europie. Ta zawartość jest tak niska, że rośliny nie są objęte ustawą o środkach odurzających. Producenci konopi w UE podlegają ścisłym i regularnym kontrolom, dlatego produkty są nieszkodliwe. Należy zachować ostrożność przy zakupie produktów z konopi wyprodukowanych poza UE.

Podsumowanie

Dopiero okaże się, czy konopie są naprawdę tak cudownym produktem, jak to jest przedstawiane w reklamach. Faktem jest, że nasiona konopi zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega, witamin i minerałów, które sprawiają, że jest to wartościowa żywność, która powinna być częściej dodawana do naszego jadłospisu. Ponadto produkty z konopi są również idealne dla alergików, ponieważ nie zawierają laktozy ani glutenu.

Tutaj znajdziesz wszystkie produkty z konopi, które oferujemy w naszym sklepie.